[ nauka gry na klarnecie] Totalne podstawy klarnetu

Wiele cennych informacji pomocnych w nauce gry na klarnecie. Jak pielęgnować klarnet? Gdzie serwisować? Jak wydobyć poprawnie dźwięk?

Moderator: DCMN

[ nauka gry na klarnecie] Totalne podstawy klarnetu

Postprzez asianka8 » 2011-04-22, 13:07

Cześć. Czytałam wiele postów na tym forum ale żadne z nich zaspokoiło mojej żądzy wiedzy. Otóż jestem zupełnie zielona jeżeli chodzi o klarnet, a chciałabym zacząć uczyć się grać (zdaje do szkoły muzycznej). Zastanawiam się czy to jest dobry wybór bo nie wiem nic poza tym że klarnet fajnie brzmi i nigdy nie miałam go w rękach. Moglibyście opisać jak się wydobywa konkretne dźwięki i jaką rolę w tym wszystkim ma słuch muzyczny? Pozdrawiam
Ostatnio edytowano 1970-01-01, 01:00 przez asianka8, łącznie edytowano 1 raz
asianka8
Beginner
Beginner

Postprzez Adzik00 » 2011-04-22, 13:18

Ehh... Tak jak żaden lekarz nie da ci diagnozy przez internet tak żaden klarnecista nie nauczy Cię grać przez forum. Skonsultuj się z nauczycielem, zapisz się do ogniska muzycznego kup albo wypożycz dobry instrument i ciesz się grą :) Powodzenia życze
Trening czyni mistrza :)
Jupiter JCL-931
Adzik00
Amator
Amator

Postprzez Fanorion » 2011-04-24, 14:10

Ja Ci osobiście powiem tak - 5 lat uczyłem się gry na pianinie w ognisku, potem sam na basie, ale od dziecka kocham jazz i zawsze marzyło mi się grać na klarnecie, około rok temu (okolice 17 urodzin) stwierdziłem że czas zrealizować to marzenie :) ale zawsze miałem jakieś inne sprawy itp, aż w końcu na gwiazdkę zrobiłem sobie prezent i kupiłem w ciemno, nie mając nigdy w ręku klarnetu taki "szkolny" klarnet J. Michael. Spodobało się niesamowicie, nauka idzie nawet całkiem całkiem, ogólnie gra mi się bardzo naturalnie i swobodnie, dźwięk też w porządku, w czerwcu zdaje na II stopień PSM :)

Więc jeśli Ci bardzo zależy to Ci się uda, a słuch - większość ludzi ma, poza tym w PSM masz kształcenie słuchu. Masz może jakieś doświadczenie z jakimkolwiek instrumentem?
Ziemowit
Fanorion
Beginner
Beginner

Postprzez asianka8 » 2011-04-24, 17:43

Tak. Gram na gitarze, ale tylko z nut, trochę na fortepianie i zaczęłam niedawno na altówce. Nie jestem wirtuozem żadnego z tych instrumentów, na razie raczej szukam.
asianka8
Beginner
Beginner

Postprzez Adzik00 » 2011-04-24, 18:47

Oj kolego Fanorion, z całym szacunkiem do Twojej pracy włożonej w gre na instrumentach, ale podejrzewam ze Twoje umiejętności klarnetowe są dalekie od poprawnych. Jeśli nie grasz nigdzie na klarnecie a nauczyciel cię nie słyszał i nie masz się do kogo porównać to skąd wiesz ze Twój dzwięk jest poprawny? Książka do nauki może stanowić tylko i wyłącznie uzupełnienie lekcji z nauczycielem a nie narzędzie do nauki. Jeśli zdasz do szkoły ( czego Ci osobiście życze ) to podczas tych 6 lat będziesz musiał duużo pracy włożyć w to żeby pozbyć się złych nawyków i błędów które niewątpliwie wkradły się w Twój warsztat. Ale spoko :) jeśli miałes tyle samozaparcia żeby samemu grać na klarnecie to w szkole napewno sobie poradzisz :) Pozdro
Trening czyni mistrza :)
Jupiter JCL-931
Adzik00
Amator
Amator

Postprzez hander » 2011-04-24, 22:52

Fanorion napisał(a):Więc jeśli Ci bardzo zależy to Ci się uda, a słuch - większość ludzi ma, poza tym w PSM masz kształcenie słuchu

A co to niby ma znaczyć. Większość ludzi ma? No tak...jeżeli ktoś nie jest od urodzenia głuchy albo nie stracił słuchu w wyniku wypadku czy choroby, to ma słuch. Ale żeby grać na instrumencie to trzeba mieć słuch muzyczny, a tego nie ma każdy. wystarczy posłuchać "Sto lat" na jakiejkolwiek polskiej imprezie.

asianka8, Jeżeli grasz na gitarze i altówce to pewnie dajesz radę je nastroić, jeżeli tak to znaczy że słyszysz. Co do Twojego pytania w pierwszym poscie:

1. Słuch muzyczny odgrywa ogromną rolę w grze na każdym instrumencie.
2. Nie da się w kilku słowach napisać osobie która nie gra na danym instrumencie jak się z niego "wydobywa konkretne dźwięki". O jakie "konkretne dźwięki" Ci chodzi, c1, e3? To nie jest fortepian, nie wystarczy przypadkowo się oprzeć o klawiaturę żeby wydobyć dźwięk.
hander
Profesjonalista
Profesjonalista

Postprzez jazzman » 2011-04-30, 12:19

hander napisał(a):Fanorion napisał/a:
Więc jeśli Ci bardzo zależy to Ci się uda, a słuch - większość ludzi ma, poza tym w PSM masz kształcenie słuchu

A co to niby ma znaczyć. Większość ludzi ma? No tak...jeżeli ktoś nie jest od urodzenia głuchy albo nie stracił słuchu w wyniku wypadku czy choroby, to ma słuch. Ale żeby grać na instrumencie to trzeba mieć słuch muzyczny, a tego nie ma każdy. wystarczy posłuchać "Sto lat" na jakiejkolwiek polskiej imprezie.

True!
jazzman
Profesjonalista
Profesjonalista

Klarnet: Leblanc Normandy Heritage
Ustnik: Gennusa Intermediate
Stroiki: PL class professional

Postprzez klarnecista05 » 2011-05-01, 14:06

Ale nawet ktoś kto nie ma słuchu muzycznego może sie nauczyć grać.
Do szkoły muzycznej I stopnia nie trzeba nic umieć. Wystarczy posiadać instrument(choć niektóre instrumenty może nam pożyczyć szkoła. Zależy od danej szkoły).
klarnecista05
Amator
Amator

Klarnet: Stagg
Stroiki: Vandoren

Postprzez hander » 2011-05-01, 15:15

klarnecista05 napisał(a):Ale nawet ktoś kto nie ma słuchu muzycznego może sie nauczyć grać.
Do szkoły muzycznej I stopnia nie trzeba nic umieć. Wystarczy posiadać instrument(choć niektóre instrumenty może nam pożyczyć szkoła. Zależy od danej szkoły).

A niewidomy może nauczyć się jeździć autem...ale na drogę bym go nie wypuścił. Do I stopnia nie trzeba nic umieć, ale trzeba słyszeć. Nie wiem jak to wygląda u Was ale ja do I stopnia miałem egzaminy i nauczyciele sprawdzali jak jest ze słucham i poczuciem rytmu.
hander
Profesjonalista
Profesjonalista

Re: [ nauka gry na klarnecie] Totalne podstawy klarnetu

Postprzez Kamil97 » 2011-12-27, 17:54

Eee a podczas gry na klarnecie gdzie trzyma się język?Przy dolnej wardze dotykając dolnych zębów czy jak?
Pozdrawiam
Kamil97
Beginner
Beginner

Klarnet: Firma Niewiadoma
Ustnik: Firma Niewiadoma
Stroiki: Rico Royal 2

Postprzez mimi2846 » 2011-12-29, 19:50

Mój nauczyciel mówi, że między powierzchnią języka a podniebieniem powinna być jak największa przestrzeń. Język powinien dotykać zębów.
mimi2846
Beginner
Beginner

Klarnet: Yamaha YCL-650
Ustnik: Vandoren B45, Dukoff M

Postprzez Kamil97 » 2011-12-29, 20:14

Ok super, wieeeeeeeelkie dzięki. ;-) Jutro zabieram się do intensywnych ćwiczeń.
Pozdrawiam
Kamil97
Beginner
Beginner

Postprzez mimi2846 » 2011-12-29, 20:19

No i pamiętaj o oddychaniu przeponą. Dobre zadęcie to podstawa.
mimi2846
Beginner
Beginner

Postprzez Kamil97 » 2011-12-29, 20:27

Taa nad tym też pracuję.Raz z ciekawości zagrałem dłużej płucami.Efekt?Kiepsko, pomijając, że mnie płuca bolały potem :mrgreen: .
Pozdrawiam
Kamil97
Beginner
Beginner

Postprzez mimi2846 » 2011-12-29, 20:30

Po dłuższym graniu i oddychaniu płucami a nie przeponą szybciej się męczysz, no i jest różnica w brzmieniu.
mimi2846
Beginner
Beginner

Następna strona

Powrót do Nauka gry na klarnecie

• { RELATED_TOPICS }
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post