Ligaturki

Stroiki, ustniki, ligaturki, futerały i inne akcesoria. Znajdziesz tu wiele opisów i porad.
Awatar użytkownika
hander
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Postautor: hander » 26 gru 2010, 00:39

Mam złotą Olegature, świetnie się sprawdza w saksie altowym ale do klarnetu niestety nie jest za dobra, jedyny plus że daje +100 punktów lansu. Za tą cenę lepiej kupić Vandorena Optimę albo Rovnera Eddie Daniels, albo tak jak ja zostać przy zacisku do kabli.

solid
Kontaktowanie:

Postautor: solid » 26 gru 2010, 11:37

Tez gram na zaciskach, sa lepsze od jakichkolwiek innych maszynek na ktorych gralem. Jedyna ich wada jest to, ze rysuja troche ustnik...

misiek735
Kontaktowanie:

Postautor: misiek735 » 26 gru 2010, 18:10

Napisałem do kolegi Marcina o to aby zrobił zdjęcie przedstawiające sposób wiązania tych sznurków na ustniku :) jeśli nie sprawiło by wam to kłopotu to również bym prosił o opis, a najlepiej właśnie zdjęcie :D

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Kamil82
Muzyczna II
Muzyczna II
Klarnet: Buffet E13
Ustnik: Vandoren A2
Kontaktowanie:

Postautor: Kamil82 » 24 maja 2011, 22:58

Niektórzy mają ciekawe pomysły jak umocować stroik do ustnika :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Muszę kiedyś spróbować tych wynalazków, skoro efekt jest niezły :lol: :lol: :lol:
Od długiego czasu używałem ligaturki skórzanej BG Revelation. Niby wszystko było ok, aż do czasu kiedy kupiłem Rovnera MKIII. Z Rovnerem klarnet brzmi zdecydowanie ciekawiej: brzmienie stało się szlachetniejsze, bardziej takie aksamitne i delikatne. Oczywiście to bardzo subtelne różnice, jednak dla mnie słyszalne.
Poza tym (moim zdaniem) jakby nieco łatwiej uzyskać bardziej precyzyjne staccato w wyższym rejestrze na Rovnerze.

Alex
Kontaktowanie:

Postautor: Alex » 22 cze 2011, 23:08

Mam podobne odczucia z Rovnerem Eddie Daniels. Ta ligatura naprawdę robi różnicę w brzmieniu.

Miłosz
Kontaktowanie:

Ligaturki

Postautor: Miłosz » 27 lip 2011, 08:25

Ja używam ligaturki z firmy Rico. Jest to pozłacana ligaturka Rico HCL1. Jest świetna. Kupiłem ją za 95 zł.

RafałG7
Klarnet: Buffet Rc Prestige
Ustnik: Zinner
Stroiki: Vandoren 56 Rue Lepic:3.5
Kontaktowanie:

Re: Ligaturki

Postautor: RafałG7 » 23 maja 2012, 21:43

Ligaturka jest NAJMNIEJ znacznym atrybutem, obwiąż sobie ustnik gumką od lekarstw i zobaczysz że różnicy PRAKTYCZNIE niema. Rozmawiałem nie dawno ze swoim nauczycielem z Sabiną Mayer, rozmawialiśmy o nowej firmie produkującej klarnety gdzieś w Austrii ( robi ona klarnety z jednego kawałka drewna) ale nie chodzi oto, 8-) Ona twierdzi, że ligaturka jest najmniej znacznym elementem i w sumie ma rację, niektórzy kombinują i dokręcają te wszystkie śrubki - jedną trochę bardziej , drugą trochę mnie, a 3 50/50 - ale czy to daje jakiś zauważalny efekt? założyła ligaturkę z gumki po lekarstwach i jej sposób gry nie róznił się, jej brzmienie też się nie różniło itp. :-) . Ligaturki można podzielić tylko na skórzane i metalowe,- jedne wytłumiają dzwięk bardziej niż drugie- a poza tym jakichś specjalnych oddziaływań na intonację czy inne elementy muzyczne nie mają. Myslę że pomogłem choć troszeczkę ;-)
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

jazzman
Profesjonalista
Profesjonalista
Klarnet: Leblanc Normandy Heritage
Ustnik: Gennusa Intermediate
Stroiki: PL class professional
Kontaktowanie:

Postautor: jazzman » 28 maja 2012, 10:00

RafałG7 pisze:Ligaturka jest NAJMNIEJ znacznym atrybutem, obwiąż sobie ustnik gumką od lekarstw i zobaczysz że różnicy PRAKTYCZNIE niema. Rozmawiałem nie dawno ze swoim nauczycielem z Sabiną Mayer, rozmawialiśmy o nowej firmie produkującej klarnety gdzieś w Austrii ( robi ona klarnety z jednego kawałka drewna) ale nie chodzi oto, 8-) Ona twierdzi, że ligaturka jest najmniej znacznym elementem i w sumie ma rację, niektórzy kombinują i dokręcają te wszystkie śrubki - jedną trochę bardziej , drugą trochę mnie, a 3 50/50 - ale czy to daje jakiś zauważalny efekt? założyła ligaturkę z gumki po lekarstwach i jej sposób gry nie róznił się, jej brzmienie też się nie różniło itp. :-) . Ligaturki można podzielić tylko na skórzane i metalowe,- jedne wytłumiają dzwięk bardziej niż drugie- a poza tym jakichś specjalnych oddziaływań na intonację czy inne elementy muzyczne nie mają. Myslę że pomogłem choć troszeczkę ;-)
Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

Zgadzam sie.

jareksroka255@vp.pl
Klarnet: Buffet Crampon Prestige
Ustnik: VANDOREN B45
Stroiki: Rue 56
Kontaktowanie:

Postautor: jareksroka255@vp.pl » 09 mar 2013, 21:22

:)

Gabrysia
Klarnet: Buffet Crampon B12
Ustnik: Vandoren BD5
Stroiki: Vandoren Classic 3,5
Kontaktowanie:

Postautor: Gabrysia » 25 cze 2017, 18:11

Ostatnio rozważa zakup jakiejś ligaturki (najlepiej skórzanej, czy z jakiegoś innego tworzywa niż metal), ponieważ moja ( od klarnetu) lekko rysuje ustnik.
Nie wiem czego od niej wymagam - jakiej barwy, czy pomocy w staccato.
Lecz po przeczytaniu wszystkich odpowiedzi na ten temat pogubiłam się ... Rzemyk - fajna opcja, ale za dużo czasu na wiązanie ( zresztą dziwnie bym się czuła )
Dodam, że chciałabym zakupić ligaturkę przez internet, bo nie mam możliwości pojechania do sklepu .
Prosiłabym o pomoc . Wszelkie porady i uwagi mile widzane :-)

Muremo.pl
Klarnet: klarnet
Kontaktowanie:

Postautor: Muremo.pl » 24 sie 2017, 14:14

Dobrej jakości ligaturka, skórzana w dobrej cenie i nie rysuje ;-) to np. BG model L6: http://www.muremo.pl/ligaturka-klarnet- ... el-l6.html

Gabrysia
Klarnet: Buffet Crampon B12
Ustnik: Vandoren BD5
Stroiki: Vandoren Classic 3,5
Kontaktowanie:

Postautor: Gabrysia » 10 lis 2017, 21:02

A co myślicie o Rovner Eddie Daniels? Mój nauczyciel taką ma i mi poleca .
Dziękuję za odpowiedź!

Wróć do „Akcesoria instrumenty dęte”