Klarnet Yamaha 250 czy saksofon Thomann TSS-350

Jak kupić klarnet, saksofon i inne dęte drewniane? Najnowsze nowinki ze świata muzyków i wiele cennych porad znajdziesz właśnie na tym forum.
Skrzat
Klarnet: Yamaha YCL 450
Ustnik: Yamaha 4c
Stroiki: Vandoren 56RL/V12 3/3.5
Kontaktowanie:

Klarnet Yamaha 250 czy saksofon Thomann TSS-350

Postautor: Skrzat » 03 gru 2016, 11:47

Wiem, że pytanie jest tendencyjne ale juz mówię o co chodzi.
Jestem skrzypkiem i gram muzykę ludową. Nie folk, ale obracam się w różnych odmianach okołoludowych rozrywkowo-rockowych od wielu lat, na różnych dętych też grałem, a od ponad pół roku mam pożyczony YCL 450 i w sumie niedużo czasu nie zajęło mi opanowanie instrumentu samego i nauczenie, wszystkiego co do tej pory gram w różnych kapelach, na klarnecie. YCL 450 kosztuje około 3000-4500tys więc odpada, na pewno cenowo bardzo dostępny jest YCL 250 (nowszy czy starszy, wszystko jedno).
Zaletą samego klarnetu jest to, że można grać cicho czy to ćwicząc czy to nie zagłuszając innych w różnych sytuacjach kapelowych (bo na samych tańcach to juz raczej gram na maksymalnym volume).

Saksofon sopranowy bardziej mi się podoba, słucham sporo jazzu, głównie Coltrane, Davis, i do mnie to brzmienie przemawia i jest też okej do grania ludowej muzyki, jest dla mniej bardziej konkretne, no i w sumie oktawowe przedęcie i strój sopranu idealnie pasuje do tego co gram. Tylko problem w głośności, bo mieszkam bloku, na pewno nie ma mowy o cwiczeniu 10 godzin dziennie na saksie. Z drugiej też klarnet jest poręczny, plecak czy torba i jest okej. Acha i saksofonu nigdy nie miałem w rękach.

Nie jestem jakimś wirtuozem ale też nie jestem początkujący. W tym klarnecie kolegi YCL 450 lekko odgięta jest najniższa klapa i wyraźnie mi to przeszkadza. Nie wiedziałem o tym, dopiero jak go zapytałem czy coś źle robię to powiedział w czym problem. Sam ustnik 4c też jakoś mi nie przeszkadza, mimo że inni doradzają vandoren b45, myślę że na pewno coś by to poprawiło ale jakoś nie ma ciśnienia.

Więc dwa pytania w powyższym kontekście:
1. Klarnet czy sax
2. Jak klarnet to czy YCL 250, czy coś innego, a jak saksofon to czy cokolwiek jest wart ten Thomann TSS-350 (słyszałem, że to chińczyki ale dobrze wyregulowane), czy może coś innego w tej cenie (do 2500pln maks)?

Wróć do „Zakup instrumentu dętego”