Jak dbac o klarnet?

Jak naprawić np. klarnet, saksofon? Najlepsze serwisy naprawiające instrumenty dęte drewniane i blaszane i fachowe porady...
jazzman
Profesjonalista
Profesjonalista
Klarnet: Leblanc Normandy Heritage
Ustnik: Gennusa Intermediate
Stroiki: PL class professional
Kontaktowanie:

Jak dbac o klarnet?

Postautor: jazzman » 03 lip 2008, 13:07

Wiadomo nie od dzis ze klarnet sam nie gra. Jednak regularne czyszczenie i konserwacja bardzo uszczesliwia nasze instrumenty. Jak to robić?

Co potrzebujesz:

•futerał
•plastikowa osłonkę na stroik
•zatyczka na ustnik
•jakieś szmatki do polerowania
•smar do korków
•wycior (może być szczotka z dwoma końcami)
•oliwa do smarowania mechanizmów (polecam ta do maszyn do szycia)

Krok 1
Wkładaj klarnet do futerału, gdy nie go nie używasz. Unikaj wysokich temperatur i bezpośredniego nasłonecznienia instrumentu. Może to spowodować jego pękanie.

Krok 2
Ściągaj stroik po każdym graniu z ustnika pozwalając mu poodychac i wyschnąć po ciężkich katuszach Można go również przemyć zimna woda. Uniknij przez to szybkiego gnicia i rozkładania drewna przez bakterie. Trzymaj stroiki zawsze w osłonce.

Krok3
Wytrzyj wnętrze klarnetu za pomocą wycior (lub szczotki) zaczynając od ustnika. Wycior możesz zrobić sam. Nie kupuj go w sklepie za 70 zł Znajdź w domu stara husteczke bawełnianą, do jednego końca przywiąż sznurek albo sznurowadło i na jego końcu zawieś cos ciężkiego. Gotowe!

Krok 4
Wypoleruj zewnętrzna stronę klarnetu szmatka, głownie klapy. Podczas grania pocące się ręce zostawiają brzydkie plamy na mechanizmie. Polerując go zawsze po graniu unikniesz przebarwię i będziesz miął piękny święcący się klarnet.
Nie używaj wody ani żadnych detergentów.

Krok 5
Posmaruj korki specjalnym smarem do korków przed składaniem klarnetu. To zapewni twoim korka długotrwała prace.

Krok 6
Wyczyść szczoteczką dziury na palce i usuń wszelkie zabrudzenia. Przez nie dźwięki mogą być lekko syczące... Rób to, co 6 miesięcy

Krok 7
Zaaplikuj smar do wszystkich mechanizmów w klarnecie, co 6 miesięcy. Nie musisz go rozkręcać wystarczy ze czymś cienkim zapodasz kropelkę smaru do środka. Obserwuj czy twój klarnet nie koroduje!

Krok 8
Konserwuj swój klarnet, co dwa lata. Używaj do tego zwykłej oliwy z oliwek kupionej w sklepie spożywczym. Jak chcesz SA tez dostępne akcesoria do tego typu zabaw? Rozkręć klarnet tak, aby nie zostały na nim żadne elementy metalowe (głownie poduszki!!). Pamiętaj gdzie, co było! Jak nie robiłeś tego nigdy to sobie rozrysuj? Następnie znajdź szmatkę, nasącz ja oliwa z oliwek i włóż do środka wszystkich części klarnetu. Tak przygotowany klarnet odłóż na dwa tygodnie w bezpiecznym, suchym, nie nagrzanym miejscu.
Ostatnio zmieniony 30 lip 2008, 18:23 przez jazzman, łącznie zmieniany 2 razy.

Dorinka
Kontaktowanie:

Postautor: Dorinka » 04 lip 2008, 21:35

Hm.. Wiesz z tym rozrysowaniem to dobry pomysł :mrgreen: ale i tak mam małego stracha że go potem nie złoże:P (ale powolutku..) a na obciążanie do bawełnianej szmatki dobre są ciężarki (heh sklep wędkarski) starczy je przypiłować lekko diamentowym pilnikiem w razie co:P

jazzman
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Postautor: jazzman » 04 lip 2008, 22:20

Ja jako ciezarek uzylem kawalek olowiu. Mam tez sprawdzony sposob na sznurek. Kupujesz sznurowadlo...jest oni w srodku puste....z jednej strony nacinasz sznorowadlo....wkladasz ciezarek do srodka i zawiazujesz z obu stron ciezarka supel ;-)

Dorinka
Kontaktowanie:

Postautor: Dorinka » 08 lip 2008, 22:51

hm nu i tak jako że mam na tą chwilę klarnet, który był wcześniej sporszo zaniedbany to mam pytanko, no bo metalowe części to pastą polerską a drewno? Sucha szmatka czy można czymś innym? no i czym :-P ?

jazzman
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Postautor: jazzman » 08 lip 2008, 23:10

Drewno tylko sucha szmatka, najlepiej bawelniana...raczej nic wiecej.

mikolaj
Kontaktowanie:

Postautor: mikolaj » 19 sie 2008, 10:33

Ja drewno w swoim klarnecie raz na miesiąc, bądź 2 miesiące przecieram leciutką warstwą parafiny ciekłej ( w każdej aptece dostępna za śmieszne pieniądze ). efekt świetny, drewno jest w dobrym stanie, zabobiega to jego pękaniu.

pozdrawiam ( 1 mój post)
mikolaj

jazzman
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Postautor: jazzman » 19 sie 2008, 11:22

Cześć Mikołaj :-)

W sumie to niezłe. A klarnet nie jest przez to śliski :?:

Awatar użytkownika
bobek
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Postautor: bobek » 19 sty 2009, 23:35

warto dodac ze w okresie zimowym nalezy dokladnie wycierac i odczekac z jakies 15 min. zeby mimo wszystko dobrze wysechł:)no i ewentualnie owijac gazeta:)

gabi
Muzyczna II
Muzyczna II
Kontaktowanie:

Postautor: gabi » 09 cze 2009, 23:15

Do drewana - są oliwki, do mechanizmu - są oliwki, przy systematycznym używaniu można uniknąć baardzo drogiego częstego serwisowania :)
Tylko z niczym nie należy przesadzać i wszystko robić ostrożnie :)
Przy czyszczeniu dziur, zwłaszcza w górnym korpusie, należy uważać by nie odłamać.
A mechanizm oliwić można raz na 1-2 tygodnie.

kubaz7
Klarnet: Buffet E13
Ustnik: Vandoren M30
Kontaktowanie:

Postautor: kubaz7 » 12 cze 2009, 09:46

do prawie kazdego klarnetu sa srodki konserwacji są olejki do drewna do mechanizmu papier do czyszczenia klap papier do konserwacji klap itp. wiele takich zeczy produkuje firma Yamaha mam caly katalog jakby ktos chcial xD

Do drewna stosuje olejek (jakis tam specjalny xD) mam płyn do klap srebrnych a jesli są luzy to po prostu dokrecam

gabi
Muzyczna II
Muzyczna II
Kontaktowanie:

Postautor: gabi » 12 cze 2009, 19:05

jak są luzy to dokręcenie nic nie da

kubaz7
Klarnet: Buffet E13
Ustnik: Vandoren M30
Kontaktowanie:

Postautor: kubaz7 » 12 cze 2009, 19:28

a no chyba ze tak no to niewiem jeszcze mi sie az tak nie zluzowal klarnet

Irion
Kontaktowanie:

Postautor: Irion » 06 gru 2010, 23:45

Moj klarnet jest juz brudny i wymamlany przez spocone palce (z wierzchu) i tu sie nasuwa pytanie, czym go wyczyscic? Macie jakies sposoby?

Awatar użytkownika
hander
Profesjonalista
Profesjonalista
Kontaktowanie:

Postautor: hander » 07 gru 2010, 07:00

Irion pisze:Moj klarnet jest juz brudny i wymamlany przez spocone palce (z wierzchu) i tu sie nasuwa pytanie, czym go wyczyscic? Macie jakies sposoby?

Ja zawsze po graniu wycieram klarnet suchą szmatką ( ja używam takiej z microfibry, w sklepach muzycznych kosztują 40zł a w markecie 5zł) zawsze mam ją w futerale. Najlepiej działa (nie smiac się!) kiedy najpierw się chuchnie a potem to miejsce przetrze.

Irion
Kontaktowanie:

Postautor: Irion » 07 gru 2010, 16:42

Ale tu tylko szmatka nie pomoze. Potrzeba jakiegos preparatu...

Wróć do „Serwis Instrumentów”