Kategorie
   Klarnety  Stroiki   Ustniki   Akcesoria   Og?oszenia
Producenci
Szukaj
Wpisz słowo:
Kategoria:
 
Informacje
Bezpieczeństwo
Kontakt
Forum klarnetowe
Linki
Mapa serwisu
Artykuły
Nowe Artukuły
Wszystkie artykuły
Wszystkie tematy
 Warsztat klarnetowy (1)
 Stroiki do klarnetu (1)
RSS
Stroiki do klarnetu Stroiki do klarnetu

Jak większość doświadczonych, profesjonalnych klarnecistów wie, dobór stroika do klarnetu ma ogromny wpływ na Naszą grę: jego dźwięk, szybkość odpowiedzi, i wiele innych rzeczy. Jednak dla większość początkujących klarnecistów, a nawet zaawansowanych studentów wybór odpowiedniego stroika to nie lada wyzwanie. Jak dobrać stroiki do klarnetu? Z jakiego drewna produkuje się stroiki do klarnetu? Czemu stroik nie gra?. Wszystkiego dowiesz się na tej stronie. Zapraszam!

Tutorial: Stroiki do klarnetu - prawdy i mity

Narzędzia do pracy ze stroikami do klarnetu.pdf Nowość!
Praca ze stroikami do klarnetu.pdf
Etui na stroiki.pdf
Systemy zarządzania stroikami.pdf
Czego możemy wymagać od stroików.pdf
Jak pielęgnować stroiki do klarnetu.pdf

Informacje dodatkowe

Popularne marki stroików
Twardości stroików
Jak są zrobione stroiki?
Jak wybrać właściwy stroik
Jak dbać o stroiki do klarnetu
Inne ciekawe informacje o stroikach

Marki

Wielu klarnecistów, uważa, że najlepsze dla początkujących muzyków są stroiki Rico. Łatwość gry, szybka odpowiedz to ich główne zalety. Jednak odbija się to na jakości dźwięku. Ale Rico to również bardzo dobre stroiki dla profesjonalistów. Takie pozycje stroikowe jak: Rico Reserve, The Grand Concert Select, The Grand Concert Select Evolution to bardzo dobre pozycje tej firmy o mocnym, dobrym dźwięku.

Jednak bardzo wielu dobrych nauczycieli gry na klarnecie uważa, że bardzo dobre stroiki do nauki to stroiki firmy Vandoren. Mam tu na myśli stroiki tradycyjne i V12, z tym że te drugie są już dla bardziej wymagających klarnecistów. Gra się na nich naprawdę dobrze, bardzo łatwo wydobyć dźwięk i trudna artykulacja nie sprawia większego problemu. Co ważne, wytrzymują dłużej niż inne stroiki nawet podczas intensywnego użytkowania, a jakością i powtarzalnością przewyższają stroiki Rico. Dużo łatwiej trafić w dobry stroik.
Wiecej informacji o poszczególnych stroikach

Twardości stroików

Stroiki numerowane są od 1.5 do 5, a zmiana twardości nastepuje co 0.5. Im wyższy numer, tym stroik twardszy. Twardość stroika mówi nam o tym jak trudno wydobyć na nim dźwięk, a dokładnie jak gruba jest trzcina użyta do jego wyrobu. Początkujący klarneciści powinni zaczynać od stroików o twardości nie mniejszej niż 2 i powinni jak najszybciej , jeżeli to możliwe, zacząć grać na 2.5. Idea jest taka, że uczeń powinien grać na najtwardszym stroiku jakim jest w stanie. Granie na za miękkim stroiku powoduje więcej szkód niż pożytku.

Ale uczniowie nie powinni za szybko próbować stroików, które są za twarde (powyżej 2.5). Z doświadczenia wiem, że można wtedy nabawić się wielu niepotrzebnych kompleksów i tylko stracić przyjemność z grania na klarnecie. Twardy stroik mówi nam, że trudno na nim wydać dźwięk. Jeżeli trudniej wydać dźwięk to uczeń musi dmuchać mocniej, męczy się podczas grania i często gryzie stroik. To powoduje mały, ściągnięty dźwięk. Uczeń powinien poczekać, aż jego zadęcie będzie ukształtowane. Nowy klarnecista potrzebuje na to od 1 do 3 lat przed spróbowaniem twardszego stroika.
Więcej o tym jak kupić dobry stroik do klarnetu

Jak są zrobine

Stroiki do klarnetu mogą wyglądać podobnie ale tak nie jest. Są cięte z różnych części trzciny, o różnej jakości, a ich profil delikatnie się różni. Różnice przy stroikach są rzędu mikrometrów, ale różnice w dźwięku są ogromne.

Jak wybrać

Niemieckie stroiki (Vandoren Blackmaster i inne) są grubsze, szczególnie w sercu (środku) stroika. Tak jest ponieważ niemieckie ustniki są mniejsze i węższe od tych amerykańskich i francuskich ustników. Niemiecki stroik nie koniecznie musi grać na nie niemieckim ustniku i dla każdego klarnecisty. Niektórzy muzycy będą ciągle piszczeć na niemieckich stroikach i niemieckich ustnikach, gdyż nie będą grać na nich poprawnie. Jednak ten typ stroików daje ciemny, bogaty w alikwoty ale nie wszechstronny dźwięk.

Stroiki francuskie (Vandoren V.12 i inne) są cieńsze, ale nieznacznie grubsze od amerykańskich stroików od spodu. Powoduje to, że są to stroiki nieznacznie twardsze do grania od amerykańskich. Powodują jednak, że klarnet produkuje bogaty, bardziej wszechstronny dźwięk niż stroiki niemieckie. Ton jest też jaśniejszy.

Stroiki amerykańskie to kombinacja stroików francuskich i niemieckich o ciemnym, elastycznym dźwięku. Ustniki mają znacznie większe rozwarcie na końcu i są większe. Stroiki ścinane są z cienkim końcem i środkiem. Na tego typu stroikach mogą grać wszyscy uczniowie i studenci, szczególnie Ci kochający muzykę jazzową.

Studenci i uczniowie powinni unikać większości marek. Najlepiej dla nich nadają się stroiki Vandoren chyba, że nauczyciel rekomenduje inne. Studenci! Nie słuchajcie ludzi w sklepach, którzy w życiu nie grali na klarnecie. Wybierajcie te produkty, które polecili inni klarneciści.
Więcej o tym jak kupić dobry stroik do klarnetu znajdziesz na forum klarnetowym

Jak dbać

Stroiki powinny być przechowywane z najwyższą ostrożnością. Powinny mieć możliwość wyschnięcia ale nie wolni ich wystawiać na silne promienie słoneczne, ciepło kaloryfera, czy bardzo zimne temperatury. Stroiki możesz przechowywać w specjalnym opakowaniu, lub wystarczy koszulka dostarczona razem z nimi (jak u Vandorena). Początkujący powinni mieć pewność, że stroik może wyschnąć i nie zniszczy się gdzieś w futerale. Zaawansowani jednak bardzo uważają na swoje stroiki, przechowują je w specjalnych opakowaniach. Zmiany pogody mogą bowiem powodować, że stroik będzie się falował na końcówce. Taki stroik lepiej wyrzuć i nie graj na nim więcej bo dźwięk nie będzie najlepszy. Z pofalowanym stroikiem da się jednak walczyć (Zobacz temat na forum)

Inne

Stroiki powinny zostać również wyrzucone gdy są złamane lub uszkodzone. Oczywiści, że czasami da się na nich grać ale lepiej tego nie robić aby nie zepsuć zadęcia. Dlatego zawsze miej pod ręką dwa inne stroiki, zwłaszcza przed ważnym koncertem, egzaminem. Doświadczeni klarneciści wiedzą, że każdy nowy stroik musi zostać "złamany". Nigdy nie graj na nowym stroiki dłużej niż 10 minut dziennie. Jeżeli grając na stroiku i drewno jest bardzo mokre, stroik po prostu chłonie wodę i trzeba go odłożyć na jakiś czas. Po paru dniach stroik będzie dobrze złamany i odpowiednio przygotowany do grania na próbach czy koncertach. Stroiki nie mogą być przeciążane. Zmieniaj je czasami. Nie graj na jednym stroiki cały czas przez dwa dni.

Stroiki są bardzo ważne w klarnecie. To one odpowiadają za to jak klarnet będzie produkował dźwięk. Zawsze wybieraj stroiki odpowiednie do twojego ustnika i trzymaj je w odpowiednich warunkach.

Dokładne opisy stroików

Klarnety | Nuty | Stroiki do klarnetu | Warsztat | Muzyka | FAQ
Klarnety
Nuty na klarnet
Nauka gry na klarnecie
Stroiki do klarnetu
Warsztat klarnetowy
Muzyka klarnetowa
Recenzje
FAQ
Polecamy
Polecamy
Logowanie
Adres e-mail:
Hasło:

Nowe konto
Zapomniałeś hasła?
Newsletter
Zapisz się!
Czekają na Ciebie darmowe nuty
i porady

Adres e-mail

Bestsellery
01.Stroik Vandoren Tradycyjne 1 szt.
02.Stroiki Vandoren Tradycyjne
03.Stroiki Vandoren V.12
04.Claripath Junior
05.Stroiki Vandoren V12 1 szt.
06.Stroiki Rico Reserve klarnet B
07.Ustnik do klarnetu basowego Vandoren B50
08.Ustnik do klarnetu Vandoren 11.1
09.Ustnik do klarnetu Vandoren B45
10.Pude?ko na stroiki Vandoren